JPK_PKPIR, JPK_EWP i JPK_ST
Trzy struktury księgowe wprowadzone od 1 stycznia 2026 roku, przekazywane na żądanie organu podatkowego.
JPK_PKPIR(3) — księga przychodów i rozchodów
Elektroniczna postać KPiR: zapisy przychodów i kosztów w podziale na kolumny księgi. Dotyczy firm rozliczających się na zasadach ogólnych albo podatkiem liniowym. Generowany z modułu KPiR.
JPK_EWP(4) — ewidencja przychodów
Odpowiednik dla firm na ryczałcie: przychody w podziale na stawki ryczałtu. Generowany z modułu Ewidencja przychodów.
JPK_ST — środki trwałe
Ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych wraz z odpisami amortyzacyjnymi. Generowany z modułu Środki trwałe.
Terminy
Struktury obowiązują od 2026 roku, a pierwsze przekazanie danych następuje po zakończeniu roku podatkowego. Pliki składa się na żądanie, nie cyklicznie.
Kontrola przed wysyłką
Program sprawdza zgodność pliku ze schematem XSD Ministerstwa Finansów, więc błędy struktury wychodzą przed wysyłką, a nie po odrzuceniu przez bramkę.