Oprogramowanie dla firm

Program do faktur bez VAT – dla kogo, jaki wybrać, o czym warto pamiętać?

Faktura VAT » Program do faktur bez VAT – dla kogo, jaki wybrać, o czym warto pamiętać?
Oceń ten post

Wystawianie faktur nie jest specjalnie skomplikowaną czynnością, natomiast zabiera przedsiębiorcy sporo czasu – zwłaszcza, gdy robi się to ręcznie. Na szczęście ten model odchodzi już do lamusa. Dziś większość firm korzysta z różnego rodzaju programów do fakturowania, zarówno instalowanych w pamięci urządzenia, jak i działających w chmurze, przez przeglądarkę. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie programami do faktur bez VAT, których poszukują mniejsze firmy, korzystające ze zwolnienia z naliczania i odprowadzania podatku od towarów i usług. Jaki program do faktur bez VAT wybrać? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Kto może wystawiać faktury bez VAT?

Wielu przedsiębiorców niesłusznie wychodzi z założenia, że jest zobligowanych do fakturowania sprzedaży produktów i usług z naliczaniem adekwatnej stawki podatku VAT. Tymczasem polskie prawo przewiduje kilka sytuacji, w których podatnik prowadzący działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia z VAT.

Największą grupę podatników, których dotyczy ten przywilej, stanowią przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego. Dotyczy to podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym wykazali sprzedaż netto o wartości nieprzekraczającej 200 000 zł.

Przykład:

Jan Kowalski w 2021 roku osiągnął przychód ze sprzedaży (bez VAT) w wysokości 120 000 zł. W roku 2022 może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego i przestać naliczać oraz odprowadzać podatek VAT.

Co za tym idzie, zwolnienie podmiotowe przysługuje podatnikom, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i wcześniej nie wykazali żadnego przychodu z tytułu prowadzenia własnej firmy.

Należy przy tym pamiętać o kilku wyjątkach:

  • Z limitu obrotów uprawniających do skorzystania ze zwolnienia z VAT wyłączone są przychody z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju, a także odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku (jeśli nie ma to charakteru transakcji pomocniczej) i sprzedaży środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych podlegających amortyzacji.
  • Ze zwolnienia podmiotowego nie skorzystają podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej trudnią się sprzedażą wyrobów z metali szlachetnych (lub z udziałem tych metali), towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych i samochodów osobowych innych niż nowe, a zaliczanych przed podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji) oraz m.in. terenów budowlanych, nowych środków transportu, sprzedaży wysyłkowej preparatów kosmetycznych i toaletowych, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.

Pamiętaj!

Pełen wykaz działalności, które nie mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT, znajdziesz w Ustawie o VAT.

Innym rozwiązaniem pozwalającym wystawiać faktury bez VAT jest zwolnienie przedmiotowe. Katalog działalności, które mogą skorzystać z takiego prawa jest dość długi, dlatego wymieńmy tylko kilka przykładów: firmy świadczące usługi medyczne, finansowe czy edukacyjne.

Jeśli spełniasz opisane warunki i nie chcesz być tzw. czynnym płatnikiem VAT, to możesz złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Skarbowym (na druku VAT-R). Masz na to 7 dni liczonych od pierwszego dnia miesiąca, w którym korzystasz ze zwolnienia. Od tego momentu możesz już wystawiać dokumenty sprzedaży bez naliczania podatku od towarów i usług – zrobisz to w wybranym programie do faktur bez VAT.

Sprzedaż bez VAT – czy konieczne jest wystawienie faktury?

Warto od razu wyjaśnić tę kwestię. Tak, nawet korzystając ze zwolnienia należy dokumentować sprzedaż w formie faktury bez VAT (zawsze w relacjach B2B oraz na żądanie, gdy sprzedajemy towar/usługę na rzecz konsumentów). Wyjątek stanowią wyłącznie podatnicy, którzy prowadzą tzw. działalność nierejestrowaną, osiągający przychód z tytułu działalności nieprzekraczający 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Rekomendowany program do fakturowania bez VAT – sprawdź nasze rozwiązania

Chcąc wygodnie i szybko wystawiać faktury bez naliczania podatku VAT potrzebujesz odpowiedniego programu. Kieruj się tutaj rekomendacjami innych przedsiębiorców, którzy wysoko oceniają nasze narzędzie. Program Faktura VAT od RAFSOFT.NET jest dostępny w trzech wersjach:

  1. START – idealny wybór dla małych, zwłaszcza jednoosobowych firm.
  2. STANDARD – gdy masz większe wymagania i szukasz programu pomagającego w „ogarnięciu” także spraw księgowych.
  3. PRO – znakomita propozycja dla przedsiębiorców potrzebujących programu do faktur z magazynem.

Szukając prostego programu do faktur bez VAT w atrakcyjnej cenie prawdopodobnie zainteresujesz się wersją START. Roczna licencja za jedyne 119 zł brutto da Ci dostęp do modułu fakturowania, ewidencjonowania sprzedaży, archiwizacji danych, tworzenia plików JPK, a także zagwarantuje darmowe aktualizacje i bezpłatną pomoc techniczną.

Program do faktur bez VAT – dla kogo, jaki wybrać, o czym warto pamiętać?

Porównaj wersje programu Faktura VAT od RAFSOFT.NET

Przetestuj nasz program do fakturowania za darmo!

Chcesz się upewnić, że nasz program spełni wszystkie Twoje potrzeby i rzeczywiście ułatwi Ci fakturowanie oraz zarządzanie płatnościami w firmie? Możesz go przetestować zupełnie za darmo, bez żadnych zobowiązań – i to przez aż 31 dni. Pobierz jedną z wersji programu Faktura VAT i przekonaj się, że to odpowiednie narzędzie dla Twojego biznesu.

Dlaczego warto mieć dobry program do fakturowania?

Program do faktur VAT i bez VAT to bardzo dobra inwestycja nie tylko we własny biznes, ale też życie prywatne. Takie narzędzie pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo energii i czasu, które zagospodarujesz na znacznie ważniejsze kwestie: rodzinę, pasję, odpoczynek i tym samym komfort psychiczny – niezbędny w celu uniknięcia wypalenia zawodowego (coraz poważniejszego problemu polskich przedsiębiorców, zwłaszcza prowadzących małe, jednoosobowe działalności gospodarcze).

Nawet prosty program do wystawiania faktur umożliwi Ci częściowe zautomatyzowanie takich procesów, jak tworzenie dokumentów sprzedaży, windykacja należności, rozliczanie się z organem skarbowym oraz archiwizowanie faktur. To bezcenne wsparcie w biznesie, niezależnie od jego wielkości.

Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Artykuły: 297

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *