Oprogramowanie dla firm

Programy do fakturowania – najlepszy sposób, by ułatwić sobie fakturowanie i oszczędzać czas na ważniejsze sprawy

Faktura VAT » Programy do fakturowania – najlepszy sposób, by ułatwić sobie fakturowanie i oszczędzać czas na ważniejsze sprawy
Oceń ten post

Ponad 300 godzin rocznie – tyle czasu w ciągu roku, według badania Banku Światowego, poświęca przeciętny polski przedsiębiorca na załatwianie spraw podatkowych i związanych z różnego rodzaju rozliczeniami. Innymi słowy: prowadząc firmę możesz tracić ponad 12 dni rocznie na to, co w znacznym stopniu można zautomatyzować. Jak? Wystarczy sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Podstawą są programy do fakturowania, które realnie przyczyniają się do oszczędzania czasu w przedsiębiorstwie, odciążając właścicieli firm i księgowych w tak prozaicznych sprawach, jak właśnie fakturowanie.

Fakturowanie, czyli zmora polskich przedsiębiorców

Wystawianie faktur może być całkiem ekscytujące, ale tylko na początkowym etapie prowadzenia biznesu. Każdego świeżo upieczonego przedsiębiorcę cieszy chwila, w której fakturuje swoją pierwszą sprzedaż. Z czasem jednak zaczyna to być coraz bardziej uciążliwe, zwłaszcza wraz ze wzrostem liczby klientów i tym samym nawarstwianiem się kolejnych faktur do wystawienia.

Fakturowanie jest jedną z tych czynności biznesowych, którą należy zautomatyzować w pierwszej kolejności. Można to zrobić niewielkim kosztem, zyskując dodatkowy czas na to, co stanowi rdzeń przedsiębiorczości: pozyskiwanie klientów, działania marketingowe, opracowywanie strategii rozwoju, obsługę i podnoszenie jakości produktów i usług.

Programy do fakturowania – co to takiego?

Program do wystawiania faktur, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia wystawienie kontrahentowi dokumentu sprzedaży zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. W takim programie znajdziemy wzór faktury VAT, który zawiera wszystkie wymagane elementy. Uzupełniamy go o dane kontrahenta oraz odpowiednie kwoty zgodnie z cennikiem.

Obecnie przedsiębiorcy mają do dyspozycji znacznie bardziej rozbudowane oprogramowanie. To nie są już tylko programy umożliwiające fakturowanie, ale kompleksowe narzędzia do ewidencjonowania transakcji, księgowania, a nawet zarządzania magazynem i prowadzenia całościowej komunikacji z organem skarbowym.

Do najważniejszych funkcji oferowanych przez dobre programy do fakturowania zaliczymy m.in.:

 • fakturowanie,
 • automatyczne pobieranie danych kontrahenta z bazy GUS,
 • automatyczne tworzenie cenników i list kontrahentów,
 • ewidencjonowanie podatku VAT oraz raportowanie sprzedaży,
 • archiwizację danych,
 • tworzenie i wysyłanie plików JPK,
 • import i eksport danych,
 • prowadzenie kilometrówki,
 • prowadzenie ewidencji środków trwałych,
 • prowadzenie kalendarza (m.in. nadzorowanie terminów płatności).

Ostateczna funkcjonalność programu do fakturowania jest oczywiście uzależniona od stopnia jego rozbudowania, czyli od wybranej wersji. Małej firmie powinno wystarczyć podstawowe narzędzie umożliwiające fakturowanie i zautomatyzowanie procesu wystawiania dokumentów sprzedaży.

Programy do fakturowania – najlepszy sposób, by ułatwić sobie fakturowanie i oszczędzać czas na ważniejsze sprawy

Czy Twoja firma potrzebuje programu do wystawiania faktur? Zrób prosty test

Aby zyskać pewność, że program do fakturowania będzie bardzo dobrą inwestycją dla Twojej firmy, odpowiedź sobie na tych kilka prostych pytań:

 1. Ile czasu zajmuje mi dziś wystawienie faktury?
 2. Czy mam jedno miejsce, w którym przechowuję wszystkie kopie cyfrowe faktur?
 3. Czy jestem w stanie szybko odszukać fakturę wystawioną np. pół roku temu?
 4. Czy muszę za każdym razem ręcznie wpisywać dane odbiorcy faktury?
 5. Czy zdarza mi się odłożyć moment wystawienia faktury z powodu braku czasu i tym samym opóźnić otrzymanie środków od kontrahenta?
 6. Ile czasu zajmuje mi przygotowanie raportu PIT i VAT, na podstawie którego opłacam zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzam należny podatek od towarów i usług?

Uczciwie odpowiedz sobie na te pytania, a przekonasz się, że program do fakturowania jest tym narzędziem, jakiego obecnie bardzo brakuje w Twojej działalności.

Czy warto rozważyć darmowe programy umożliwiające fakturowanie?

Jeśli od jakiegoś czasu rozglądasz się za programami do wystawiania faktur, to niemal na pewno natknąłeś się na oferty oprogramowania udostępnianego bezpłatnie. Oferują je m.in. prywatne firmy, ale też coraz częściej banki w ramach usług bankowości elektronicznej dla przedsiębiorców. Brzmi kusząco, jednak musisz wiedzieć, że zawsze tkwi w tym jakiś haczyk.

Jak powiedział Milton Friedman: nie ma darmowych obiadów. Oznacza to, że jeśli ktoś oferuje Ci coś za darmo, to na pewno ma w tym ukryty cel. W przypadku banków jest on oczywisty – chodzi o pozyskanie klientów biznesowych, na których można zarabiać na dziesiątki innych sposobów (np. na oprocentowaniu kredytów obrotowych czy opłatach za prowadzenie konta). Z kolei prywatne firmy dostarczające darmowe programy do fakturowania czerpią zyski m.in. z tytułu opłat za wystawienie dokumentów sprzedaży poza przyznanym limitem (zawsze bardzo skromnym).

Dlatego szukając dobrego programu do faktur VAT, niekoniecznie darmowego, sprawdź ofertę RAFSOFT.NET. Wprowadziliśmy na polski rynek znakomicie oceniany przez przedsiębiorców program Faktura VAT w trzech wersjach:

 • START– za 119 zł brutto rocznie;
 • STANDARD – za 149 zł brutto rocznie;
 • PRO – za 229 zł brutto rocznie;

Szczegółowe porównanie wersji programu Faktura VAT od RAFSOFT.NET znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Przetestuj program do fakturowania bez żadnych zobowiązań

RAFSOFT.NET umożliwia Ci bezpłatne przetestowanie naszego programu do wystawiania faktur VAT przez aż 31 dni. W tym czasie dokładnie poznasz funkcjonalności, działanie, użyteczność i stabilność oprogramowania, co pozwoli Ci z jednej strony wybrać odpowiednią wersję, najlepiej odpowiadającą na potrzeby Twojego biznesu, a z drugiej przekonać się, jak ogromny komfort daje dobry program do faktur z magazynem, oszczędzając mnóstwo czasu i automatyzując podstawowe procesy w firmie.

Pobierz bezpłatną wersję programu Faktura VAT

Wiemy, jak dużo spraw masz na głowie. Skorzystaj więc z każdej możliwości ograniczenia swojego zaangażowania w sprawy, które nie mają bezpośredniego wpływu na rozwój Twojej firmy, nie pomagają w pozyskiwaniu klientów, a jedynie zabierają Ci cenny czas.

Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Artykuły: 297

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *