Oprogramowanie dla firm

Rodzaje faktur

Faktura VAT » Rodzaje faktur
Oceń ten post

Faktura VAT, faktura podatnika zwolnionego z VAT, faktura VAT RR, faktura uproszczona – to tylko niektóre z wielu dokumentów wystawianych w polskim obrocie gospodarczym. W programie do zarządzania sprzedażą Faktura VAT 2020 dostępne są wszystkie rodzaje faktur – zarówno dla podmiotów krajowych, jak i zagranicznych.  

Dokumentowanie sprzedaży jest podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. W przypadku transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami gospodarczymi dokumentem potwierdzającym dostawę towaru lub świadczenie usług jest faktura. Ze względu na różne przepisy prawa podatkowego obejmujące podatników, wyróżnia się kilka rodzajów wystawianych faktur.

Rodzaje dokumentów

W polskim obrocie gospodarczym najpopularniejsze rodzaje faktur to:

Faktura VAT – to podstawowy dokument sprzedaży wystawiany przez przedsiębiorców na rzecz innych podmiotów gospodarczych. Fakturę VAT należy wystawić najpóźniej do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. W przypadku otrzymania całości lub części zapłaty, fakturę należy wystawić maksymalnie 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

Faktura podatnika zwolnionego z VAT – dokument ten musi obowiązkowo zawierać podstawę zwolnienia z VAT, z podaniem określającego ją przepisu (np. art. 113 ust. 1 lub 9 dla podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego).

Faktura uproszczona – dokument wystawiany do kwoty należności ogółem 450 zł lub 100 euro. Zawiera mniej danych niż zwykła faktura. Za fakturę uproszczoną uznaje się też paragon zawierający numer NIP nabywcy wydrukowany w części fiskalnej.

Faktura VAT marża – dokument ten wystawiają podatnicy świadczący usługi turystyczne, a także dokonujący dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków oraz towarów używanych. W przypadku takiej transakcji sprzedawca nalicza i odprowadza VAT wyłącznie od marży, którą naliczył. Nie ma przy tym możliwości odliczenia VAT z faktury zakupu.

Faktura VAT RR – dokument wystawiany w przypadku transakcji zawieranych z rolnikiem ryczałtowym. Kupujący towar lub usługę od rolnika wystawia fakturę VAT RR, którą wręcza sprzedawcy, a drugi egzemplarz pozostawia u siebie. Rolnik ryczałtowy nie ma obowiązku wystawiania faktur, więc robi to jego nabywca.

Faktura PRO-FORMA – właściwie nie stanowi dokumentu księgowego i nie wywołuje konsekwencji podatkowych. Faktura PRO-FORMA jest raczej potwierdzeniem woli współpracy, oferowanych cen – czymś w rodzaju zamówienia. Nie zwalnia podatnika z obowiązku udokumentowania sprzedaży zwykłą fakturą.

Faktura korygująca – dokument ten wystawia się w przypadku popełnienia błędu we wcześniejszej fakturze lub np. konieczności dokonania zmian ze względu na niewłaściwą realizację zamówienia.

Faktura zaliczkowa – dokument wystawiany w przypadku otrzymania zapłaty w całości lub w części przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi. Jeśli kwota zaliczki nie obejmuje całej wartości transakcji, podatnik w chwili jej realizacji ma obowiązek wystawienia faktury końcowej.

Powyższa lista nie wyczerpuje katalogu wszystkich rodzajów faktur stosowanych w polskim obrocie gospodarczym. Jednak to właśnie nimi najczęściej posługują się przedsiębiorcy.

Rodzaje faktur w programie Faktura VAT 2020

Oprogramowanie do zarządzania sprzedażą Faktura VAT 2020 umożliwia wystawianie wszystkich rodzajów faktur. Dedykowane podmiotom działającym w różnych branżach i dokonującym transakcji zarówno z kontrahentami krajowymi, jak i zagranicznymi, program ten daje użytkownikowi duży wybór dokumentów. Oprócz opisanych powyżej faktur, można w nim wystawić m.in. fakturę WDT i WNT, fakturę zbiorczą, wewnętrzną, a także dla podmiotów zagranicznych.

Wystawianie faktur w programie Faktura VAT 2020 jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć ikonę „Nowy” a następnie „Dokument sprzedaży”. Pojawią się rodzaje faktur i innych dokumentów do wyboru:

rodzaje faktur

Po kliknięciu w wybraną pozycję uzyskujemy przejrzysty edytor. Do uzupełnienia mamy tu wszystkie pola wymagane przepisami dla danego dokumentu. Przykładowo fakturę Commercial Invoice wystawiamy w języku angielskim. Przy czym cały edytor dalej działa po polsku, nie ma więc z nim problemu nawet użytkownik nie znający angielskiego.

Aby uzyskać dostęp do wszystkich wystawionych dokumentów w podziale na rodzaje faktur, klikamy ikonę „Lista dokumentów” widoczną u góry ekranu:

rodzaje faktur

Program Faktura VAT 2020 daje przedsiębiorcom szerokie możliwości dokumentowania sprzedaży, korygowania i rozliczania. To kompletne narzędzie do pełnego zarządzania sprzedażą i rozrachunkami w firmie.

Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Artykuły: 297

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *