Oprogramowanie dla firm

Jak zarejestrować się do VAT OSS – instrukcja krok po kroku

Faktura VAT » Jak zarejestrować się do VAT OSS – instrukcja krok po kroku
Oceń ten post

Polscy przedsiębiorcy prowadzący międzynarodową sprzedaż wysyłkową mogą przystąpić do procedury, dzięki której nie dokonują już rejestracji do VAT w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. W tym celu muszą zarejestrować się do VAT OSS. Sprawdź, na czym polega na procedura unijna i jak krok po kroku wypełnić obowiązujący formularz.

Punkt Kompleksowej Obsługi VAT OSS – co to takiego?

Od 1 lipca 2021 r. obowiązuje pakiet VAT e-commerce – wprowadza on uproszczenia w branży, która obecnie rozwija się bardzo dynamicznie. Punkt Kompleksowej Obsługi VAT OSS (One Stop Shop) to procedura unijna, która rozszerza obowiązującą od dawna procedurę VAT MOSS.

Po dokonaniu rejestracji do VAT OSS polski podatnik nie musi już rejestrować się w każdym kraju UE, w którym ma nabywców. To znaczące uproszczenie dla firm zajmujących się wysyłkową sprzedażą towarów i świadczeniem usług na rzecz zagranicznych odbiorców będących osobami prywatnymi.

Dla transakcji zawieranych w ramach procedury VAT OSS obowiązuje limit w wysokości 42.000 zł (10.000 euro). Po jego przekroczeniu przedsiębiorca musi opodatkować sprzedaż stawką VAT obowiązującą w kraju nabywcy. Jednak nie musi rejestrować się do VAT za granicą, a podatek dalej rozlicza w polskim urzędzie skarbowym.

Jak zarejestrować się do VAT OSS

Choć nowe przepisy obowiązują od 1 lipca 2021 r., podatnicy mogą zarejestrować się do VAT OSS już od 1 kwietnia 2021 r. W tym celu wypełniają formularz VIU-R, a w razie potrzeby także udzielają odpowiedniego pełnomocnictwa. Dokumenty należy składać elektronicznie przez portal podatki.gov.pl.

Ważne! Rejestracji do VAT OSS można dokonać do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczono limit sprzedaży 42.000 zł.

Wypełnianie formularza VIU-R – krok po kroku

Formularz “Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury unijnej rozliczania VAT” VIU-R można znaleźć m.in. na Portalu Podatkowym. Dostępny dokument interaktywny jest już częściowo wypełniony. Składający musi uzupełnić dane przedsiębiorstwa.

Jak zarejestrować się do VAT OSS
Jak zarejestrować się do VAT OSS – zgłoszenie VIU-R

W polu 1 podajemy numer NIP składającego. Natomiast pole nr 4 „Urząd skarbowy, do którego adresowane jest zgłoszenie” w formularzu interaktywnym VIU-R jest już wypełnione. Urzędem właściwym do obsługi procedury OSS jest Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

W polu 5 zaznaczamy, czy składamy formularz w celu rejestracji, aktualizacji czy wyrejestrowania. Konieczne jest też podanie daty wypełnienia druku.

VIU-R - zgłoszenie do VAT OSS
VIU-R część B.1. i B.2.

W części B formularza uzupełniamy dane podatnika. W polu 7 zaznaczamy, czy składamy VIU-R jako osoba fizyczna, czy podatnik niebędący osobą fizyczną. Następnie wpisujemy odpowiednio imię i nazwisko bądź nazwę firmy.

Jeśli siedziba firmy znajduje się poza UE, należy podać, w jakim państwie się znajduje. Działalność prowadzona poprzez interfejs informatyczny wymaga zaznaczenia drugiego okienka. Wskazujemy również, czy przedsiębiorca należy do grupy VAT.

W części B.2 podajemy wymagane dane kontaktowe.

W części B.2 podajemy wymagane dane kontaktowe
VIU-R część B.3 i B.4.

Pola w części B.3 służą do wskazania numeru rachunku bankowego prowadzonego w związku z działalnością. Przy czym obowiązkowo podajemy tylko numer IBAN.

Części B.4 i B.5 wypełniają podatnicy niemający stałej siedziby prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej:

European Union:
VIU-R część B.5.

Z kolei części B.7 oraz B.8 wypełniają podatnicy, którzy zdecydowali zarejestrować się do VAT OSS w Polsce, a wcześniej korzystali z tej procedury w innym państwie UE. Pole 37 dotyczy wszystkich przedsiębiorców składających formularz.

documentation
VIU-R część B.6., B.7. i B.8.

Na koniec w części D zaznaczamy oświadczenia.

Oświadczenia przy zgłoszeniu do VAT OSS
VIU-R Oświadczenia

Jak zarejestrować się przez pełnomocnika

Formularz VIU-R autoryzujemy podpisem kwalifikowanym. W przypadku zlecenia dokonania rejestracji np. księgowemu z biura rachunkowego lub innemu podmiotowi, konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa do podpisywania i składania deklaracji elektronicznych na druku UPL-1.

Jeśli podatnik chce zarejestrować się do VAT OSS przez pełnomocnika, musi złożyć zarówno pełnomocnictwo UPL-1, jak i upoważnienie PPS-1.

Faktura w procedurze VAT OSS w programie Faktura VAT 2021

Program do zarządzania sprzedażą Faktura VAT 2021 jest na bieżąco dostosowywany do zmian w przepisach i nowych obowiązków podatników. Program umożliwia m.in. wystawienie faktury w ramach procedury VAT OSS, prowadzenie odpowiedniego rejestru, a także sporządzenie i wysyłkę wymaganej deklaracji VIU-D, w której rozliczany jest zagraniczny podatek VAT. 

Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Artykuły: 298

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *