Oprogramowanie dla firm

KPiR – Księga przychodów i rozchodów

Faktura VAT » KPiR – Księga przychodów i rozchodów
5/5 - Liczba ocen: 1

Uproszczona księgowość niesie ze sobą wiele korzyści, jednak musi być prowadzona rzetelnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. KPiR – Księga przychodów i rozchodów – to jej najczęściej wybierana forma. Sprawdź, jak intuicyjnie i wygodnie poprowadzisz ją w programie Faktura VAT 2020.

Prowadzenie uproszczonej księgowości wiąże się z licznymi korzyściami. Przede wszystkim jest to forma prostsza niż księgi handlowe, wymaga więc mniejszego nakładu pracy, a to wprost przekłada się na niższe koszty. Podatkowa księga przychodów i rozchodów to najczęściej wybierana forma uproszczonej księgowości.

KPiR – Księga przychodów i rozchodów – kto może ją prowadzić

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa podatkowego, uproszczoną księgowość w formie KPiR mogą prowadzić:

  • osoby fizyczne, które osiągają przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i jako formę opodatkowania przychodu wybrały zasady ogólne lub podatek liniowy,
  • spółki jawne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych, spółki partnerskie

– jeśli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 2 000 000 euro. Kwotę tę przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego dany rok obrotowy.

Przy ustaleniu obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych należy wziąć pod uwagę przychody określone w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Inaczej jest z podmiotami, które już prowadzą te księgi – w tym wypadku należy też wziąć pod uwagę przychody określone w ustawie o rachunkowości.

Dane ujmowane w księdze

KPiR – Księga przychodów i rozchodów to ewidencja księgowa, w której ujmuje się zdarzenia gospodarcze, takie jak:

  • Przychody wszelkiego rodzaju (ze sprzedaży, pozostałe przychody)
  • Zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych, a także związane z nimi koszty poboczne
  • Wydatki, rozumiane jako wynagrodzenia – w gotówce i w naturze
  • Wszystkie inne wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
  • Koszty prac badawczo-rozwojowych

Podatkową księgę przychodów i rozchodów zakłada się na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na pierwszy dzień prowadzenia działalności, jeśli zostanie ona rozpoczęta w trakcie roku podatkowego. Taki sam termin dotyczy obowiązku założenia ewidencji sprzedaży.

Najwygodniejszą formą prowadzenia KPiR jest forma elektroniczna. Warto jednak pamiętać, iż programy różnią się od siebie pod względem funkcjonalności i intuicyjności. Ważne, by twórcy wykorzystywanego przez nas systemu orientowali się w bieżących zmianach w przepisach. Dzięki aktualizacjom program do fakturowania i prowadzenia KPiR umożliwi przedsiębiorcy lub jego księgowemu rzetelne rozliczenia zgodne z wymogami ustawodawcy.

KPiR – Księga przychodów i rozchodów w programie Faktura VAT 2020

Nowoczesny program do zarządzania sprzedażą, fakturowania z magazynem, a także prowadzenia uproszczonej księgowości Faktura VAT 2020, pozwala w prosty i intuicyjny sposób założyć i aktualizować podatkową księgę przychodów i rozchodów.

U góry ekranu klikamy zakładkę „Księgowość”, po czym wybieramy pierwszą od lewej ikonę „KPiR”. Uzyskujemy przejrzysty edytor, w którym można sprawnie wprowadzać zdarzenia gospodarcze wraz ze wszystkim potrzebnymi danymi:

KPIR

Aby dodać pozycję, klikamy „Dodaj wpis” w lewym dolnym roku okienka. Uzyskujemy czytelne okno, w którym wprowadzamy wszystkie wymagane dane:

KPiR

Program Faktura VAT 2020 pozwala na pełne, zgodne z aktualnymi przepisami prowadzenie KPiR. Z dostępnych danych wygenerujesz dokumenty, takie jak deklaracje VAT-7 i VAT-7K, a także PIT-5. Program umożliwia też automatyczne wczytanie danych z faktur – to znacznie przyspiesza cały proces i ułatwia pracę księgowego lub pracownika zajmującego się księgowością w firmie!

Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Artykuły: 297

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *