Oprogramowanie dla firm

Fakturowanie z magazynem – wykorzystaj program magazynowy!

Faktura VAT » Fakturowanie z magazynem – wykorzystaj program magazynowy!
Oceń ten post

Prowadzenie gospodarki magazynowej znacznie ułatwia zarządzanie stanami towarów, sporządzenie spisów z natury i kontrolowanie ilości materiałów. Z tego względu nawet firmy, które nie mają takiego ustawowego obowiązku, prowadzą jeden lub nawet kilka magazynów. Fakturowanie z magazynem jest proste i praktyczne w programie Faktura VAT 2022 PRO.

Przedsiębiorcy zobowiązani do prowadzenia ksiąg handlowych podlegają przepisom ustawy o rachunkowości. Jednym z ich obowiązków jest prowadzenie gospodarki magazynowej. Natomiast podatnicy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ewidencji ryczałtu ewidencjonowanego mogą prowadzić magazyn, choć nie muszą.

Fakturowanie z magazynem – korzyści

Nawet jeśli nie masz ustawowego obowiązku prowadzenia gospodarki magazynowej, na koniec roku musisz sporządzić spis z natury. Fakturowanie z magazynem znacznie upraszcza sprawę. Wiążą się z tym także inne korzyści. W programie w każdej chwili można sprawdzić stan magazynu, kontrolować optymalną liczbę danych towarów i materiałów oraz zarządzać kolejkowaniem. To opcje szczególnie ważne w zakładach produkcyjnych, gdzie niedostateczna ilość jednego elementu może zatrzymać całą produkcję.

Regulacje dotyczące prowadzenia gospodarki magazynowej znajdują się przede wszystkim w ustawie o rachunkowości. Czynności związane z obrotem w magazynie wymagają odpowiedniej dokumentacji.

Dokumenty magazynowe

Fakturowanie z magazynem wiąże się z wystawianiem m.in. następujących dokumentów:

WZ – wydanie zewnętrzne – potwierdza wydanie towaru czy materiału z magazynu w związku z jego sprzedażą lub nieodpłatnym wydaniem.

RW – rozchód wewnętrzny – stosuje się przy wydaniu materiałów na potrzeby wewnętrzne tego samego przedsiębiorstwa.

PZ – przyjęcie zewnętrzne – stosuje się przy zakupie towarów lub przyjęciu ich nieodpłatnie. Dokument ten jest szczególnie ważny przy dostawach nieudokumentowanych fakturą. PZ wystawia się na podstawie dowodu dostawy.

PW – przyjęcie wewnętrzne – stosuje się przy odbiorze towaru od jednostki, która stanowi część danego przedsiębiorstwa. Dokument PW nie zawiera informacji o kontrahencie.

MM – przesunięcie międzymagazynowe – stosuje się jako potwierdzenie przemieszczenia materiałów pomiędzy magazynami tego samego przedsiębiorstwa.

ZW – zwrot wewnętrzny – stosuje się przy zwrocie materiału pobranego w ilości większej niż wymagana.

Część z wymienionych powyżej dokumentów jest powiązanych z fakturami. Dotyczy to przede wszystkim faktur sprzedażowych. Wystawienie faktury automatycznie powoduje wygenerowanie dowodu WZ. To znacznie ułatwia cały proces sprzedaży i porządkuje ilości towarów widocznych w systemie.

Wystawianie faktur z magazynem w programie Faktura VAT 2022 PRO

Prowadzenie gospodarki magazynowej w nowoczesnym programie Faktura VAT 2022 PRO jest proste i intuicyjne. Jednocześnie oprogramowanie to udostępnia szereg praktycznych funkcji, przydatnych podczas codziennego użytkowania. Aby zarządzać magazynem, wystarczy wejść w zakładkę „Magazyn”:

Magazyn

Fakturowanie z magazynem w programie Faktura VAT 2022 PRO pozwala w szybki sposób sporządzić spis z natury – zgodnie z wytycznymi ustawodawcy, czy wystawić dokumenty magazynowe. Oprogramowanie umożliwia prowadzenie kilku magazynów. Aby zmienić magazyn lub dodać nowy, wystarczy kliknąć „Lista magazynów”:

Magazyn

Program Faktura VAT 2022 PRO pozwala też m.in. na generowanie plików JPK_MAG – przekazywanych na żądanie organu podatkowego. To kompletne narzędzie znacznie ułatwia prowadzenie przedsiębiorstwa prowadzącego gospodarke magazynową.

Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Artykuły: 297

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *