Oprogramowanie dla firm

Generowanie pliku JPK i faktury JPK

Faktura VAT » Generowanie pliku JPK i faktury JPK
Oceń ten post

Prawidłowe generowanie pliku JPK to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Wszyscy czynni podatnicy VAT muszą każdego miesiąca przesyłać pliki JPK_VAT. Inne, np. JPK_FA z fakturami sprzedaży przekazuje się na żądanie organu podatkowego. Sprawdź, jak wygląda generowanie pliku JPK w programie Faktura VAT 2020.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to rozwiązanie wprowadzone w 2016 r. Celem ustawodawcy było uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce i przeciwdziałanie nadużyciom podatkowym. Od 2018 r. wszyscy czynni podatnicy VAT – nawet najmniejsze podmioty – przesyłają każdego miesiąca plik JPK_VAT z ewidencjami VAT.

Czym jest plik JPK

Ujmując rzecz w skrócie, Jednolity Plik Kontrolny to księgi i dokumenty księgowe przekazywane do organu podatkowego w odpowiednim formacie, za pomocą programu komputerowego. Aktualnie obowiązują następujące struktury JPK:

JPK_VAT – ewidencje zakupu i sprzedaży VAT

JPK_FA – faktura VAT

JPK_KR – księgi rachunkowe

JPK_WB – wyciąg bankowy

JPK_MAG – magazyn

JPK_PKPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR)

JPK_EWP – ewidencja przychodów (ryczałt)

Najobszerniejszą pod względem liczby danych merytorycznych jest struktura JPK_FA z fakturami VAT – obecnie zawierają się w niej wyłącznie faktury sprzedażowe.

Generowanie pliku JPK – ewidencje VAT

Struktura JPK_VAT zawierająca dane z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT uznawana jest za jedną z najważniejszych spośród wszystkich struktur. Dostarcza ona Ministerstwu Finansów danych dotyczących obrotu i kwot podatku przedsiębiorcy, pozwala weryfikować poprawność transakcji i uczciwość na rynku gospodarczym.

Czynni podatnicy VAT przesyłają pliki JPK_VAT do 25. miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Co istotne, obowiązek wysyłki JPK_VAT za okresy miesięczne dotyczy także przedsiębiorców składających deklaracje VAT za okresy kwartalne.

Ministerstwo Finansów od dłuższego casu planuje zastąpienie plików JPK oraz deklaracji VAT-7 i VAT-7K jednym plikiem JPK_VDEK. Ma on zawierać wszystkie informacje o zdarzeniach gospodarczych zawarte obecnie w plikach JPK_VAT i deklaracjach VAT-7 i VAT-7K. Zmianę planowano wprowadzić od 1 kwietnia 2020 r. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa COVID-19 termin ten przesunięto na 1 lipca 2020 r.

Faktury VAT w plikach JPK

Kolejną bardzo ważną strukturą jest JPK_FA. Zawiera ona dane z wystawianych faktur sprzedaży VAT. Przedsiębiorca ma obowiązek przekazania JPK_FA wyłącznie na żądanie organu podatkowego. Nie robi tego automatycznie, tak jak w przypadku plików JPK_VAT.

W pliku JPK_FA wykazuje się wszystkie dokumenty, które formalnie spełniają wymogi określone dla faktur. Obejmują one:

Stawki podatku – w tej sekcji znajdują się informacje dotyczące stawek podatku VAT występujących na fakturach zawartych w rejestrach

Faktury – w tej sekcji znajdują się informacje o samej fakturze (data wystawienia, numer faktury, dane nabywcy, dane sprzedawcy, kwota podatku, kwota należności ogółem itp.) wraz z jej odpowiednim oznaczeniem:

  • VAT – zwykła faktura
  • ZAL – faktura zaliczkowa
  • KOREKTA – faktura korygująca
  • POZ – pozostałe rodzaje faktur

Plik JPK_FA zawiera też sekcję szczegółowe pozycje faktury.

Faktura JPK – Generowanie pliku JPK w programie Faktura VAT 2020

Program do fakturowania Faktura VAT 2020 umożliwia generowanie pliku JPK z ewidencją VAT oraz z fakturami sprzedaży VAT. Cały proces jest banalnie prosty.

Na ekranie głównym klikamy „Lista dokumentów”, a następnie z listy po lewej wybieramy pozycję „Faktury JPK”.

JPK

Następnie z „Menu opcji dodatkowych” wybieramy „Eksport”, po czym odpowiednio: „Eksport do JPK” lub „Eksport do JPK FA”. W okienku „Parametry JPK” klikamy „OK”:

JPK

Zapisujemy plik pod odpowiednią nazwą w formacie XML i gotowe! Generowanie pliku JPK w programie Faktura VAT 2020 jest szybkie i proste, a stworzone w ten sposób dokumenty – zgodne z aktualnymi wymogami ustawodawcy.

Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Artykuły: 297

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *