Oprogramowanie dla firm

Drukarka fiskalna

Faktura VAT » Drukarka fiskalna
Oceń ten post

Wystawianie paragonów za pośrednictwem systemu sprzedaży to szybsza i prostsza alternatywa dla tradycyjnej pracy na kasie. Drukarka fiskalna połączona z programem emituje pełnoprawne paragony fiskalne będące dowodem zakupu dla konsumenta. Program do zarządzania sprzedażą Faktura VAT 2020 współpracuje z drukarkami wiodących producentów – Posnet, Elzab i Novitus.

Sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych musi być dokumentowana paragonami fiskalnymi. Paragon to podstawowy dowód zakupu dla konsumenta. Urządzenia fiskalne zasadniczo dzielą się na kasy i drukarki. Kasa pracuje autonomicznie, natomiast drukarka fiskalna – za pośrednictwem oprogramowania sprzedażowego.

Drukarka fiskalna w systemie sprzedaży

Prowadzenie sprzedaży z wykorzystaniem nowoczesnego oprogramowania jest znacznie prostsze i szybsze niż w przypadku pracy z samym urządzeniem. Choć to drukarka fiskalna zapisuje w wewnętrznej pamięci wszelkie dane wymagane przez ustawodawcę, informacje o sprzedaży zapisywane są także w systemie informatycznym. Znacznie ułatwia to m.in. uzyskiwanie informacji o obrocie konkretnymi produktami, zdejmowanie towarów ze stanów magazynowych czy dokonywanie różnego rodzaju analiz.

Wybierając program i drukarkę fiskalną należy zwrócić uwagę czy oprogramowanie i dany model kooperują ze sobą. Po podłączeniu drukarki konieczne jest ustawienie odpowiedniego portu COM. Następnie ze strony producenta pobieramy i instalujemy sterowniki.

Rodzaje drukarek fiskalnych

Obecnie na rynku dostępne są tradycyjne drukarki fiskalne z elektroniczną kopią paragonu oraz drukarki fiskalne online. Drugi typ urządzenia nie tylko rejestruje obrót i kwotę podatku, ale też m.in. wysyła informacje w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Ten prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową system teleinformatyczny analizuje poprawność transakcji zawieranych przez przedsiębiorców. Uzyskuje też m.in. informacje o dokonywanych przeglądach technicznych drukarki.

Urządzenia fiskalne online muszą obowiązkowo stosować mechanicy wulkanizatorzy oraz właściciele stacji paliw. W 2021 r. wymóg ten obejmie także inne branże, m.in. lekarzy, prawników, fryzjerów, kosmetyczki, kluby fitness, obiekty noclegowe, firmy budowlane i stacjonarne placówki gastronomiczne.

Drukarka fiskalna w programie Faktura VAT 2020

Nowoczesny program do zarządzania sprzedażą Faktura VAT 2020 umożliwia proste i szybkie wystawianie paragonów fiskalnych. Oprogramowanie powstało z myślą o potrzebach współczesnych użytkowników, dlatego współpracuje z drukarkami fiskalnymi najpopularniejszych marek – Novitus, Posnet oraz Elzab. Istnieje też możliwość podłączenia do programu kasy fiskalnej – w tym wypadku mamy do wyboru urządzenia Novitus.

Aby skonfigurować drukarkę fiskalną w programie Faktura VAT 2020, klikamy zakładkę „Ustawienia”, a następnie ikonę „Konfiguracja programu”:

drukarka

Po kliknięciu w „Status” spośród dostępnych opcji wybieramy model drukarki, której zamierzamy używać i port COM, na którym jest dostępna:

drukarka

Następnie w polu „Stawki VAT” przyporządkowujemy poszczególnym stawkom litery, zgodnie z wymogami ustawodawcy. Możliwe jest też wczytanie stawek VAT z drukarki fiskalnej.

drukarka

Możesz też instalować bibliotekę oraz tworzyć raporty i ustawień:

drukarka

Po wykonaniu konfiguracji możesz już pracować z zainstalowaną drukarką fiskalną. W przypadku zakupu nowego sprzętu po prostu zmień ustawienia w systemie. Od tej pory paragony wystawiane w programie Faktura VAT 2020 emitowane są przez drukarkę w postaci fiskalnej – jako pełnoprawne dokumenty wręczane nabywcom będącym konsumentami.

Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Artykuły: 297

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *