Oprogramowanie dla firm

Nowoczesne programy do faktur VAT – duży krok w stronę automatyzacji sprzedaży (i nie tylko)

Faktura VAT » Nowoczesne programy do faktur VAT – duży krok w stronę automatyzacji sprzedaży (i nie tylko)
Oceń ten post

W badaniu „Wizerunek i problemy polskich przedsiębiorców” przeprowadzonym w ramach kampanii PSH Lewiatan „Urodzeni Przedsiębiorcy” aż 27% właścicieli firm wskazało, że największym hamulcem rozwoju biznesu jest biurokracja. Co ciekawe, przedsiębiorcy często sami niepotrzebnie nakładają na siebie masę obowiązków administracyjnych, zamiast korzystać z dostępnych narzędzi usuwających tego typu bariery. Do tej grupy możemy zaliczyć programy do wystawiania faktur VAT. Jeśli sam nadal nie korzystasz z takiego narzędzia, to dowiedz się, dlaczego warto nadrobić zaległości w tym zakresie z myślą o szeroko rozumianej automatyzacji.

Koniec z ręcznym wpisywaniem danych kontrahentów

Wystawienie faktury może się wydawać całkiem prostym zadaniem, natomiast nie w sytuacji, gdy przedsiębiorca musi w krótkim czasie przygotować kilkanaście dokumentów dla różnych kontrahentów i robi to wszystko ręcznie. To zawsze rodzi ryzyko pomyłki np. w danych odbiorcy faktury, co z kolei potęguje frustrację.

Program do wystawiania faktur rozwiązuje ten problem od ręki, ponieważ posiada wbudowaną funkcję automatycznego uzupełniania danych kontrahenta. Wystarczy podać numer NIP, a program sam wyszuka resztę danych w bazie GUS. Sprawdzi również kontrahenta w białej księdze podatników VAT.

Co więcej, raz wystawiony dokument na rzecz danego kontrahenta zostanie zapamiętany przez program, co pozwoli utworzyć wzór faktury VAT na potrzeby przyszłych transakcji. To bardzo wygodna opcja z punktu widzenia firm, które mają zawarte długoterminowe umowy i co miesiąc fakturują tych samych klientów.

Nowoczesne programy do faktur VAT – duży krok w stronę automatyzacji sprzedaży (i nie tylko)

Automatyzacja procesu księgowania faktur

Nowoczesny program do wystawiania faktur VAT jest kompleksowym narzędziem księgowym, które bardzo ułatwia ewidencjonowanie przychodów przedsiębiorstwa i tym samym tworzenie raportów PIT oraz VAT. To z kolei przekłada się na łatwiejsze wyliczanie należnych zaliczek na podatek dochodowy oraz podatku od towarów i usług, który przedsiębiorca musi przelać na konto urzędu skarbowego.

W najlepszych programach do fakturowania udostępniona jest opcja generowania pliku JPK na podstawie faktur, co gwarantuje brak pomyłek przy naliczaniu podatku, a tym samym chroni przedsiębiorcę przed poważnymi konsekwencjami w razie ewentualnej kontroli skarbowej.

Z takiej funkcjonalności skorzystają użytkownicy programu Faktura VAT od RAFSOFT.NET – dotyczy to każdej wersji oprogramowania, a więc START, STANDARD i PRO.

Sprawdź porównanie poszczególnych wersji programu Faktura VAT i wybierz najlepszą dla siebie.

Uproszczona windykacja należności

Aż 8 na 10 firm w Polsce doświadczyło problemu nieterminowych płatności oraz bardzo groźnych zatorów płatniczych. W wielu sytuacjach jest to spowodowane nie tyle nierzetelnością kontrahenta, co zwykłym zapominalstwem. W uniknięciu tego typu problemów również może pomóc odpowiedni program do fakturowania, który zadba o pozytywne przepływy pieniężne w przedsiębiorstwie i zaoszczędzi przedsiębiorcy mnóstwo czasu na działania windykacyjne.

Aby było to możliwe, program do faktur VAT musi być zintegrowany z bazą Biura Informacji Gospodarczej (BIG), z systemami faktoringowymi oraz z bankowością elektroniczną (co pozwoli kontrahentowi szybko dokonać płatności za otrzymaną fakturę).

Co więcej, zaawansowany program do fakturowania może minimalizować ryzyko opóźnienia w płatności poprzez automatyczne wysyłanie przypomnień kontrahentom o zbliżającym się terminie uregulowania należności – czy to poprzez wiadomość e-mail czy SMS.

Automatyczna aktualizacja

Nie ma przedsiębiorcy, który znałby wszystkie przepisy podatkowe obowiązujące w Polsce. Nasz kraj od lat wypada fatalnie w rankingach przejrzystości prawnej oraz ułatwień w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Mało tego: w Polsce przepisy ordynacji podatkowej potrafią się zmieniać wielokrotnie w ciągu jednego roku!

Trudno zatem oczekiwać od przedsiębiorcy, aby był z tym wszystkim na bieżąco. Jednocześnie niewiedza nie jest usprawiedliwieniem dla popełniania błędów czy tym bardziej wykroczeń skarbowych. Aby sobie tego wszystkiego oszczędzić warto zainwestować w taki program do faktur VAT, który będzie regularnie, automatycznie aktualizowany, m.in. w zakresie obowiązujących stawek podatku czy wymaganych elementów dokumentu sprzedaży.

Cykliczne wystawianie dokumentów sprzedaży

Ta funkcja będzie bardzo przydatna dla przedsiębiorców, którzy wystawiają wiele dokumentów sprzedaży w jednym czasie na rzecz tych samych kooperantów. Program umożliwia zautomatyzowanie tego procesu, włącznie z wysyłką faktury do odpowiedniego odbiorcy. Jest to znakomite rozwiązanie z punktu widzenia chociażby właścicieli sklepów internetowych, hurtowni online, firm produkcyjnych mających długoterminowe umowy z klientami etc.

Fakturowanie sprzedaży dla kontrahentów zagranicznych

Jeśli prowadzisz sprzedaż zagraniczną, na przykład wewnątrzwspólnotową, to zrozumiałe jest, że potrzebujesz programu do fakturowania, z poziomu którego możesz wystawiać faktury w wielu językach. Program Faktura VAT od RAFSOFT.NET umożliwia generowanie dokumentów w języku:

  • angielskim,
  • niemieckim,
  • czeskim,
  • francuskim,
  • szwedzkim.

Dodatkowo warto podkreślić, że interfejs programu jest dostępny w języku polskim i angielskim, co umożliwia swobodne korzystanie z niego także obcokrajowcom, na przykład pracownikom zagranicznych oddziałów firmy.

Usprawnienie procesu zarządzania magazynem

Program Faktura VAT to narzędzie, które szczególnie powinno zainteresować firmy produkcyjne dysponujące własnym magazynem. Z poziomu programu można m.in. sprawdzać stany magazynowe, kontrolować przepływy towarów czy zarządzać kolejkowaniem, unikając braków materiałowych. Program do fakturowania z magazynem to bardzo duże wsparcie w procesie automatyzacji zarządzania przedsiębiorstwem.

Już teraz sprawdź funkcjonalności programu Faktura VAT od RAFSOFT.NET i przetestuj go w ramach aż 31-dniowego okresu próbnegocałkowicie za darmo.

Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Artykuły: 297

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *