Logistyka produkcji jest sektorem, który w ostatnich latach uległ znaczącym przemianom. Aby zachować swoją konkurencyjność, firmy muszą dziś nadążać za trendami i sięgać po nowoczesne rozwiązania, nawet jeśli wydają się nie przystawać do specyfiki produktu. Sprawdź, czym jest logistyka produkcji i poznaj nowe strategie jej optymalizacji.
Czym jest logistyka produkcji?
Pod pojęciem logistyki produkcji należy rozumieć wszystkie procesy, które prowadzą do powstania produktu końcowego. W zakres ten wchodzą więc wszelkie czynności od momentu zakupu surowców, przez transport, produkcję, zarządzanie magazynem, przepływ towarów pomiędzy magazynem a halą produkcyjną, produkcję, aż po wytworzenie towaru w ostatecznym kształcie i jego wywóz do odbiorcy końcowego.
Systemy produkcyjne
Logistyka produkcji obejmuje różne systemy produkcyjne. Te najczęściej wykorzystywane to „push” i „pull”. Pierwszy zakłada tworzenie produktu końcowego w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, drugi natomiast obejmuje produkcję na zamówienie.
Push. System produkcyjny „push” zakłada produkcję towarów o standardowych parametrach, niezawierających spersonalizowanych elementów. Takie towary powstają w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. Innymi słowy, firma zakłada, na podstawie dotychczasowych danych, że wyprodukowany towar się sprzeda. Produkty powstają tu z wyprzedzeniem i są magazynowane na regałach. Sprzedaż natomiast odbywa się wyłącznie z tych nagromadzonych zapasów.
Pull. System produkcyjny „pull” to nic innego, jak produkcja na zamówienie. Cały proces produkcyjny uruchamiany jest dopiero w momencie otrzymania informacji o zapotrzebowaniu – konkretnego zamówienia od konkretnego klienta. Aby dostawa do odbiorcy końcowego mogła zostać zrealizowana szybko, firma utrzymuje wysoki zapas półproduktów. Ważna w tym systemie produkcyjnym jest kwestia terminu realizacji zamówienia – klient go podaje, a zakład produkcyjny musi temu wymaganiu sprostać.
Optymalizacja logistyki produkcji
Oczywiście podział systemów produkcji na „push” i „pull” nie oznacza konieczności wybrania jednego z nich. Wiele firm łączy obie te metody, w zależności od zapotrzebowania rynku i klientów końcowych. Kluczową kwestią jest tu czas realizacji dostawy – dla odbiorcy ma on znaczenie znacznie większe niż kiedyś. Aby dostosować się do zmiennych wymagań rynku, przedsiębiorcy korzystają z następujących metod:
Kupowanie od lokalnych dostawców. Szukanie materiałów, produktów i półproduktów od firm znajdujących się blisko zakładu produkcyjnego znacząco skraca czas dostawy. To nowoczesny trend, który przyczynia się do rozwoju małych przedsiębiorstw i jest bardzo pożądany na rynku. Warto przy tym wspomnieć o redukcji śladu węglowego i pozytywnym wpływie takiej polityki na środowisko naturalne.
Automatyzacja magazynu. Rozwiązania takie jak automatyczne regały czy transport w magazynie zarządzany przez roboty sprawia, że cała logistyka produkcji odbywa się sprawniej, a liczba błędów wynikających z czynnika ludzkiego zostaje ograniczona do minimum.
Oprogramowanie do zarządzania logistyką produkcji. Funkcjonalne, nowoczesne systemy komputerowe dedykowane logistyce produkcji pozwalają na znaczne uproszczenie i zautomatyzowanie wielu procesów. Dzięki nim możliwa jest praca na jednej bazie danych i komunikacja w czasie rzeczywistym różnych działów. Oprogramowanie takie pomaga skutecznie nadzorować i koordynować powiązaniami pomiędzy zapotrzebowaniem odbiorców a zapotrzebowaniem, które w praktyce jest uzależnione od procesu wytwórczego.
Zarządzanie zapasami. Firma powinna umieć precyzyjnie obliczyć, jakich surowców i materiałów potrzebuje do wytworzenia konkretnego produktu. Nieścisłości w tym zakresie powodują albo przestoje związane z brakami, albo niepotrzebne nadmiary generujące dodatkowe koszty. W tym wypadku również warto zainwestować we wdrożenie oprogramowania ułatwiającego ustalenie rodzaju i ilości materiałów, które są niezbędne do produkcji danego towaru.
Jak widać, logistyka produkcji nie jest procesem łatwym do zarządzania, a jej optymalizacja często wymaga wysiłku i środków. Jednak są to inwestycje, które zdecydowanie warto poczynić, by firma utrzymała swoją konkurencyjność na coraz bardziej wymagającym rynku.