Oprogramowanie dla firm

CRM

Oceń ten post

CRM, czyli zarządzanie relacjami z klientami, to narzędzie wykorzystywane w celu budowania i utrzymywania, a w razie potrzeby – poprawy relacji z kontrahentami. Sprawdź, jak skutecznie korzystać z narzędzi udostępnianych przez nowoczesne systemy dla firm, w tym program Faktura VAT 2023 PRO.

Czym jest CRM?

CRM (ang. customer relationship management) dosłownie oznacza „zarządzanie relacjami z klientami” – określenie to dobrze oddaje funkcję tego nowoczesnego narzędzia. Tak naprawdę jednak pod pojęciem CRM kryje się szereg działań, rozwiązań, a nawet funkcjonalności oprogramowania finansowo-księgowego, które pozwalają wznieść na wyższy poziom kontakt z klientem.

Jako pewna filozofia przedsiębiorstwa, CRM jest podejmowaniem działań, które mają na celu zaspokojenie potrzeb klienta. W tym rozumieniu wartością jest przede wszystkim zadowolenie kontrahenta. To ciągły proces, na który składa się wiele różnych czynników, przede wszystkim wsparcie sprzedaży i marketingu.

Wielu przedsiębiorców skupia się na pozyskiwaniu klientów, szkoląc pracowników w efektywnej sprzedaż. Koncepcja zarządzania firmą w taki sposób, aby relacja z obecnym i potencjalnym klientem była na pierwszym planie, pojawiła się już wiele lat temu. Jednak dopiero od niedawna polscy przedsiębiorcy zaczęli ją doceniać i skutecznie wdrażać w życie.

Narzędzia do zarządzania relacjami z klientem

System CRM pozwala firmie wdrożyć strategię budowania i zarządzania relacjami z klientami. Porządkuje i systematyzuje działania, zwiększając tym samym ich skuteczność. Dedykowane oprogramowanie zapewnia narzędzia do koordynacji pracy. Stanowi też bazę wiedzy dostępną dla wszystkich pracowników. To znaczna oszczędność czasu – system CRM minimalizuje ryzyko niepotrzebnego podwajania wysiłków czy też wyglądającego nieprofesjonalnie kontaktu ze strony dwóch osób w tej samej sprawie.

Skuteczność podejmowanych działań sprzedażowych może zostać zmierzona dzięki dostępnym w systemie analizom i raportom.

System CRM to też doskonałe narzędzie dla managerów i zarządu. Dzięki niemu w łatwy sposób mogą monitorować zakres i skuteczność podjętych przez pracowników działań, bez obligowania ich do czasochłonnego sporządzania raportów.

Oczywiście dostępne na rynku systemy CRM mają bardzo różne funkcjonalności. Dla dużego koncernu optymalnym rozwiązaniem okaże się zaawansowane oprogramowanie dedykowane wyłącznie zarządzaniu relacjami z klientami. W mniejszych firmach wystarczy dodatkowy moduł CRM w wykorzystywanym na co dzień programie finansowo-księgowym.

Dlaczego warto inwestować w CRM?

Jednym z problemów wielu firm jest skupienie doświadczenia w osobie, w pracowniku. W sytuacji, gdy np. przedstawiciel handlowy odchodzi z firmy, wszystkie nawiązane przez niego relacje zazwyczaj odchodzą razem z nim. Nowy pracownik musi od nowa je nawiązywać, często gubiąc się w działaniach, a co za tym idzie tracąc dużo czasu na budowanie rynku.

System CRM jest pewnego rodzaju „pamięcią” – porządkuje doświadczenie firmy niezależnie od jej pracowników i odbiorców. Zgromadzona historia działań firmy pozwala na dokonywanie analiz i wyznaczenie kierunków. Dzięki temu wszystko, co wypracowała osoba, pozostaje w firmie, a nie odchodzi wraz z nią.

Moduł CRM w programie Faktura VAT 2023

W wersji PRO programu do zarządzania sprzedażą Faktura VAT 2023 znajdziesz moduł CRM. Z górnego paska wybierz zakładkę „Faktury”, a następnie kliknij znajdującą się po prawej stronie ikonę „Firmy”.

Pojawi się okno „Lista firm” z danymi kontrahentów. Kliknij „CRM”. W tym miejscu możesz dodać zadanie lub spotkanie. To bardzo elastyczna funkcjonalność, która pozwala na zaplanowanie bardzo różnorodnych działań w utrzymaniu relacji z klientem: od ważnego spotkania z prezesem firmy, przez najróżniejsze przypomnienia, aż po zupełnie prywatny kontakt, związany np. z rocznicą osobistego wydarzenia osoby, z którą współpracujemy.

Gdy klikniesz „Właściwości klienta” pojawi się okno „Dodatkowe cechy zdarzenia”. W tym miejscu można wpisać ważne informacje o kliencie, o których często zapominamy, a które mogą mieć kluczowe znaczenie w dalszych kontaktach.

W razie potrzeby w programie ustawisz powtarzalność wydarzenia oraz to, co w usystematyzowanych działaniach jest niezwykle ważne – przypomnienia z odpowiednim wyprzedzeniem.

Udostępnij ten artykuł
Anna Kruk
Anna Kruk
Artykuły: 33

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *