Oprogramowanie dla firm

PZ – Przyjęcie zewnętrzne

Faktura VAT » PZ – Przyjęcie zewnętrzne
5/5 - Liczba ocen: 1

PZ – Przyjęcie zewnętrzne – to dokument ważny dla firmy zarządzającej gospodarką magazynową. Sporządzany na podstawie otrzymanej faktury lub WZ, potwierdza przyjęcie do magazynu towarów i materiałów od dostawcy. Sprawdź, kiedy i jak wystawić dokument PZ oraz w jaki sposób zrobić to szybko i prawidłowo w programie Faktura VAT 2023.

PZ – Przyjęcie zewnętrzne – zasady wystawiania

Dokument PZ – Przyjęcie zewnętrzne – pozwala na bieżące i rzetelne rejestrowanie obrotu towarów, produktów i materiałów w magazynach. Na jego podstawie wprowadzisz zmiany dotyczące ilości oraz wartości towarów. Przyjęcie zewnętrzne PZ pozwala na aktualizowanie stanów magazynowych o przyjęte towary.

Wystawiany na podstawie dokumentu otrzymanego od dostawcy: faktury lub WZ, ale też np. zamówienia wystawionego w firmie, PZ nie jest dowodem księgowym. Nie generuje obowiązku płatności, nie powoduje obowiązku podatkowego w VAT i podatku dochodowym. Z tego względu nie ujmuje się PZ w rejestrach VAT ani w PKPiR.

Jakie dane powinien zawierać dokument?

Choć PZ jest dokumentem wykorzystywanym wyłącznie w zarządzaniu magazynem, powinien zawierać określone dane. Pozwolą one na sprawne prawidłowe rejestrowanie zmian w gospodarce magazynowej.

Przyjęcie zewnętrzne – PZ – powinno zawierać dane takie jak:

  • numer kolejny dokumentu,
  • datę wystawienia,
  • datę przyjęcia towaru/materiału,
  • oznaczenie towaru/materiału,
  • cenę jednostkową,
  • ilość przyjętego towaru/materiału,
  • dane wystawiającego PZ i dane dostawcy,
  • podpis osoby upoważnionej do wystawiania PZ,
  • podpis dostawcy i odbierającego.

Dokument PZ najczęściej rejestrowany jest jako zdarzenie gospodarcze, które obrazuje zmiany w sytuacji finansowo-rzeczowej magazynu. Dzięki niemu oraz innym dokumentom magazynowym zarządzanie w firmie odbywa się w sposób uporządkowany i rzetelny.

Jak wystawić PZ w programie Faktura VAT 2023?

Aby w programie Faktura VAT 2023 wystawić dokument PZ, z górnego menu wybierz zakładkę „Magazyn”, a następnie kliknij ikonę „Druk PZ”. Dzięki temu uzyskasz edytor, w którym wprowadzisz wszystkie informacje potrzebne do wystawienia Przyjęcia zewnętrznego. Dane dostawcy, odbiorcy i towarów wprowadzisz ręcznie lub z wybierzesz z katalogów. Na koniec kliknij „Zapisz”. Dokument PZ możesz od razu wydrukować lub zachować w wersji elektronicznej.

PZ - Przyjęcie zewnętrzne
Udostępnij ten artykuł
Anna Kruk
Anna Kruk
Artykuły: 36

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *