Oprogramowanie dla firm

Nowa struktura JPK_FA w wersji 4

Faktura VAT » Nowa struktura JPK_FA w wersji 4
5/5 - Liczba ocen: 1

Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązuje JPK_FA w wersji 4. Dokonane przez ustawodawcę zmiany mają na celu dostosowanie struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego do aktualnych przepisów i zmian w prawie unijnym. Sprawdź, jakie nowości zawiera JPK_FA (4) i jak prawidłowo wygenerować dokument w programie Faktura VAT 2022.

Jednolity Plik Kontrolny JPK_FA w wersji 4

Czynni podatnicy VAT mają obowiązek dokumentowania sprzedaży dokonywanej na rzecz innych podmiotów gospodarczych fakturami VAT – w wersji elektronicznej lub papierowej. Jeśli przedsiębiorca wystawia faktury za pomocą programu komputerowego, organ podatkowy może zażądać przekazania zawartych w nich danych w pliku JPK_FA. Dotyczy to zarówno oprogramowania zainstalowanego na komputerze, jak też aplikacji mobilnych.

Jednolity Plik Kontrolny JPK_FA obejmuje dane z faktur sprzedaży. Znajdują się w nim m.in. faktury VAT, faktury VAT korygujące oraz faktury VAT dokumentujące otrzymanie zapłaty.

Struktura JPK_FA zawiera węzły techniczne: Podmiot1, Naglowek oraz kontrolne – CTRL, a także trzy podstawowe węzły z danymi z faktur VAT podatnika:

Faktura – tutaj znajdziemy podstawowe dane z faktury VAT, takie jak m.in. numer faktury, dane wystawcy i nabywcy itd. Ten element zawiera również informacje o walucie faktury, a także pozostałe oznaczenia dla szczególnych typów transakcji, np. metoda kasowa, samofakturowanie, mechanizm podzielonej płatności itp.

FakturaWiersz – tutaj znajdziemy numer faktury, a także dane o towarach lub usługach, w tym ich ilość/zakres, cena jednostkowa i wartość.

Zamowienie – tutaj znajdziemy dane o zamówieniach/umowach, w tym ich wartościach całkowitych oraz przedmiocie (ilość/zakres, cena jednostkowa i wartość), do których zostały wystawione faktury zaliczkowe ujęte w pliku.

Nowa wersja struktury JPK od 1 kwietnia 2022 r

W pliku JPK_FA w wersji 4 wprowadzono kilka istotnych zmian. Pierwsza to nowy, zaktualizowany słownik kodów krajów członkowskich Unii Europejskiej. Przy czym dla Wielkiej Brytanii pozostawiono dotychczas obowiązujący kod GB. Natomiast dla Irlandii Północnej wprowadzono nowy kod. Stare słowniki kodów zostały usunięte. Podobnie jak słownik kodów walut, który zastąpiono nowym oraz usunięto odniesienie do schematu KodyCechKrajow_v3-0E.xsd.

Ponadto rozszerzono węzeł danych identyfikacyjnych TIdentyfikatorOsobyNiefizycznej1 o numery identyfikacyjne dla celów OSS i IOSS (EUPLVATID i IMPLVATID). Pojawił się nowy element TProcentowy – dla celów raportowania stawek OSS i IOSS. Zaktualizowano też opisy węzłów lub elementów. Nowy wariant formularza to 4, natomiast nowy kodSystemowy: JPK_FA (4).Nowa struktura JPK_FA w wersji 4 dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej Krajowej Administracji Skarbowej w zakładce Struktury JPK. Przygotowano także broszurę informacyjną. W punkcie 13 znajdziemy szeroki, szczegółowy opis zmian wprowadzonych w odniesieniu do wersji 3 pliku JPK_FA.

JPK_FA w wersji 4 w programie Faktura VAT 2022

Nowoczesny system finansowo-księgowy Faktura VAT 2022 umożliwia sprawne wygenerowanie pliku JPK_FA w wersji 4. System ten jest na bieżąco aktualizowany, a co za tym idzie zawsze przygotowany na wszelkie zmiany w przepisach oraz nowe wymogi ustawodawcy.

W oknie 'lista faktur’, z menu wybieramy ‘Export’ -> ‘Eksportuj do JPK’ -> ‘Eksportuj do JPK FA (4)’ i odpowiednio ‘wszystkie’ lub ‘zaznaczone’:

JPK_FA w wersji 4
Wybieranie parametrów

Należy pamiętać o uzupełnieniu danych podatnika

w oknie 'dane podatnika’

Dane podatnika w JPK_FA w wersji 4

w tym również Telefon, e-mail oraz zakładkę 'Dane do VAT’

Operacja zakończona w JPK_FA w wersji 4

Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Artykuły: 297

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *