Oprogramowanie dla firm

Przelewy ZUS i do US, przelewy bank-poczta

Faktura VAT » Przelewy ZUS i do US, przelewy bank-poczta
Oceń ten post

Przelewy ZUS, do urzędu skarbowego oraz pomiędzy kontrahentami to codzienność każdego przedsiębiorstwa. Zlecając ich wykonanie, należy pamiętać o podaniu właściwego numeru rachunku i prawidłowe wypełnienie wszystkich danych. Sprawdź, jak w prosty i szybki sposób zlecać przelewy z programem Faktura VAT 2022.

Przelewy ZUS – kiedy, na jaki rachunek

Obecnie składki ZUS za siebie, ubezpieczonych członków swojej rodziny oraz zatrudnionych pracowników przedsiębiorca opłaca do 20. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu. Termin ten nie dotyczy płatników składek posiadających osobowość prawną. W tym wypadku przelewy ZUS należy wykonać do 15. dnia następnego miesiąca. Z kolei jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe składki płacą do 5. dnia następnego miesiąca.

Przelewy ZUS wykonujemy na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Zawiera on numer ZUS – 60000002026 oraz identyfikator NIP płatnika. Kwotę wszystkich składek płacimy łącznie jednym przelewem, a ZUS na podstawie posiadanych informacji rozdziela wpłatę na odpowiednie składki. W tytule nie trzeba też podawać żadnych dodatkowych informacji, takich jak NIP płatnika, REGON czy okres, za który dokonywana jest wpłata. ZUS sugeruje, by tytuł brzmiał po prostu „Składka”.

Informację o nadanym numerze rachunku ZUS wysyła pocztą na adres siedziby firmy albo na adres do korespondencji – po założeniu konta płatnika. Numer ten można też sprawdzić w każdej chwili za pomocą wyszukiwarki numeru rachunku składkowego.

Przelewy do urzędu skarbowego

Zapłata podatku dochodowego jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. W zależności od wybranego systemu wpłacania zaliczek oraz oczywiście wyliczonej kwoty, płatności takie odbywają się w zwykle w okresach miesięcznych lub kwartalnych.

Każdy podatnik posiada swój własny mikrorachunek podatkowy – indywidualne konto (inne niż rachunek ZUS), na które dokonuje zapłaty podatków. Wykonując przelew za pomocą bankowości elektronicznej należy pamiętać, by wybrać „Przelew podatkowy”. Konieczne jest podanie nie tylko prawidłowego numeru mikrorachunku i kwoty podatku, ale też okresu, za który go regulujemy oraz właściwego symbolu formularza (np. PIT-5, PIT-36, VAT7 itp.). Osoby prowadzące działalność gospodarczą jako swój identyfikator podatnika zawsze podają numer NIP. Z kolei osoby fizyczne nieprowadzące działalności – numer PESEL.

Przelewy bank-poczta

Przelewy ZUS i przelewy do urzędu skarbowego są bardzo ważne, ale nie wyczerpują wszystkich przelewów wykonywanych na co dzień przez przedsiębiorcę. Najczęściej bowiem zlecamy np. zapłatę należności wynikających z faktur za usługi, nabyte towary, energię elektryczną i inne media itd.

Przelewy bank-poczta można wykonać przez bankowość elektroniczną, bezpośrednio w banku lub na poczcie. Znacznie łatwiejsze od ręcznego wypełniania druczków jest skorzystanie z praktycznej funkcji w programie dla firm.

Przelewy ZUS i do US, przelewy bank-poczta w programie Faktura VAT 2022

Program finansowo-księgowy Faktura VAT 2022 został wyposażony w praktyczny moduł zarządzania płatnościami. Jedną z funkcji jest tu tworzenie przelewów: bank/poczta, do US oraz do ZUS. Aby wygenerować taki dokument, z panelu górnego wybieramy „Płatności”, a następnie klikamy ikonę „Przelewy”.

Z uzyskanej listy wybieramy typ przelewu, jaki nas interesuje:

Przelewy ZUS

W zależności od wybranego przelewu, uzyskamy inne okno, a w nim konkretne dane do uzupełnienia:

Przelewy ZUS:

Druk przelewu

Przelew do US:

Przelewy do US

Przelewy bank-poczta:

Przelew bank poczta

Tak sporządzony druk przelewu czy wpłaty znacznie ułatwia dopełnienie obowiązków przedsiębiorcy. Tym bardziej, że np. dane odbiorcy możemy wybrać z kartotek.

Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Artykuły: 297

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *