Oprogramowanie dla firm

Fulfillment dla e-commerce – czy warto z niego skorzystać?

Faktura VAT » Fulfillment dla e-commerce – czy warto z niego skorzystać?
Oceń ten post

Fulfillment to usługa zarządzania wysyłką, świadczona przez firmy logistyczne. Najczęściej korzystają z niej przedsiębiorstwa działające w branży e-commerce, choć może być przydatna także w innych sektorach. Sprawdź, co dokładnie obejmuje usługa fulfillment i jakie korzyści przyniesie Twojej firmie.

Na czym polega fulfillment?

Szybka wysyłka towaru, sprawne procesy magazynowania, rzetelnie realizowane zwroty i reklamacje – to ważne czynniki wpływające na jakość obsługi klienta w sklepie internetowym. Branża e-commerce ma swoją specyfikę i swoje wyzwania. Jednym z nich jest magazynowanie towaru – często kosztowne, wymagające wynajmu dodatkowych powierzchni. Szczególnym wyzwaniem może się okazać przechowywanie i wysyłka produktów gabarytowych, delikatnych i wymagających odpowiednich warunków.

Rozwiązaniem tych problemów może być fulfillment dla e-commerce. Fulfillment to zarządzanie wysyłkami. W zależności od umowy zawartej z firmą logistyczną, usługa taka może obejmować:

  • Zarządzanie zapasami
  • Pakowanie towarów
  • Wysyłkę paczek
  • Obsługę zwrotów i reklamacji

Właściciel lub pracownik sklepu internetowego nie wysyła osobiście towaru do klienta. Robi to za niego zewnętrzny operator. Zamawiany z hurtowni towar nie dociera do siedziby sklepu, lecz do magazynu firmy świadczącej usługę fulfillment. Stąd też trafia do konsumentów.

Korzyści z outsourcingu wysyłek

Przekazanie obsługi logistycznej zamówień zewnętrznemu operatorowi wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim pozwala ograniczyć koszty związane z wynajmem czy zakupem przestrzeni magazynowej. Przedsiębiorca nie inwestuje w sprzęt, taki jak regały czy wózki widłowe. Nie musi też zatrudniać nowych pracowników do obsługi magazynu.

Fulfillment w założeniu jest usługą, w której płaci się wyłącznie za wykorzystywaną przestrzeń magazynu. To szczególnie ważna kwestia dla firm, w których sezonowo sprzedaż wzrasta i spada poza sezonem. Nie trzeba utrzymywać całego magazynu, jeśli jego połowa stoi pusta. To spora oszczędność, szczególnie dla mniejszych sklepów.

Przedsiębiorca korzystający z usługi fulfillment może nawet zamówić pakowanie i wysyłki towarów z obrandowaniem – własnym logo na paczkach itp. Większość firm logistycznych udostępnia też usługę bieżącego śledzenia przesyłek. Znacznie ułatwia to sprawną obsługę klienta i eliminuje ryzyko sprzedaży produktów, których nie ma w magazynie.

Minusy usługi fulfillment

Jak każdy outsourcing usług, fulfillment ma też swoje minusy. Podstawowym jest oczywiście koszt, jaki trzeba ponieść za powierzenie obsługi przesyłek zewnętrznemu operatorowi. Dla małych sklepów internetowych taki dodatkowy wydatek może okazać się obciążający. Co więcej, firmy nieraz narzucają miesięczne minimum logistyczne, np. 300 paczek. Nie każdy e-sklep ma aż tak wiele zamówień.

Kolejnym minusem jest brak fizycznego kontaktu z towarem. Kwestia ta okazuje się szczególnie istotna np. przy rozpatrywaniu reklamacji. Jeśli ich obsługa została powierzona firmie logistycznej, pracownicy e-sklepu nie mają możliwości bieżącego zweryfikowania np. zasadności reklamacji. Natomiast jeśli właściciel sklepu internetowego chce sam obsługiwać i rozpatrywać reklamacje, musi albo każdorazowo jeździć do magazynu, albo ponosić koszty dodatkowych wysyłek z magazynu do firmy.

Obsługa sklepu internetowego w programie Faktura VAT 2023

Niezależnie od tego, czy korzystasz z usługi fulfillment, czy samodzielnie zajmujesz się swoimi wysyłkami, w prowadzeniu e-sklepu pomoże Ci funkcjonalny program do zarządzania sprzedażą. Faktura VAT 2023 to ceniony w branży e-commerce system wyposażony w moduły dostosowane do różnych trybów prowadzenia sprzedaży internetowej.

W programie Faktura VAT 2023 PRO skorzystasz z modułów:

Allegro – moduł umożliwiający zarządzanie aukcjami w największym tego typu serwisie w Polsce

Aby zarządzać aukcjami na Allegro, w górnym pasku zakładek kliknij „Inne” a następnie wybierz ikonę „Allegro”:

Fulfillment

Sklepy – moduł pozwala na połączenia ze sklepami na następujących silnikach: osCommerce, Virtue Mart, PrestaShop, Woo Commerce i Open Cart.

Aby zarządzać e-sklepem, kliknij ikonę „Sklepy” i wybierz swój rodzaj sklepu.

Udostępnij ten artykuł
Anna Kruk
Anna Kruk
Artykuły: 33

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *