Oprogramowanie dla firm

Kasy fiskalne online w 2023 roku – dla kogo obowiązkowe?

Faktura VAT » Kasy fiskalne online w 2023 roku – dla kogo obowiązkowe?
Oceń ten post

Kasy fiskalne online to urządzenia wymagające stałego dostępu do internetu. Jedynym z ich głównych zadań – obok m.in. wystawiania paragonów i rejestrowania sprzedaży – jest przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Od 2023 r. to jedyne urządzenia fiskalne dostępne w sprzedaży. Sprawdź, kto musi je mieć obowiązkowo.

Kasy fiskalne online – od 2023 r. obowiązkowe dla wszystkich?

Urządzenia fiskalne online pojawiły się na polskim rynku wiosną 2019 roku. Wbrew obawom przedsiębiorców ustawodawca nie wprowadził jednak powszechnej, obowiązkowej wymiary kas „starego” typu na kasy fiskalne online. Reforma systemu kasowego z założenia miała następować stopniowo.

Na początku wycofano ze sprzedaży najstarszy typ urządzeń – kasy fiskalne z papierową kopią paragonu. Znacznie dłużej producenci mogli wypuszczać na rynek urządzenia z elektronicznym zapisem kopii – można było je kupić aż do końca 2022 r.

Ważne! Nowe przepisy wprowadzają pewien wyjątek: dotyczy on kas o zastosowaniu specjalnym, czyli m.in. stosowanych w taksówkach, aptekach, automatach i transporcie pasażerskim. Ze względu na utrudnienia w dostępie do kas fiskalnych online o zastosowaniu specjalnym, urządzenia z elektronicznym zapisem kopii pozostaną w sprzedaży do końca 2023 r.

W 2023 r. kasy fiskalne online są obowiązkowe dla podatników wykonujących następujące czynności:

  • usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
  • sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
  • usługi związane z wyżywieniem – świadczone stale lub sezonowo przez stacjonarne placówki gastronomiczne oraz
  • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
  • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
  • usługi fryzjerskie;
  • usługi kosmetyczne i kosmetologiczne;
  • usługi budowlane;
  • usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów;
  • usługi prawnicze;
  • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Pozostali przedsiębiorcy mogą stosować kasy fiskalne „starego” typu do zakończenia ich eksploatacji, co najczęściej wiąże się z zapełnieniem pamięci fiskalnej.

Czym są kasy fiskalne online i Centralne Repozytorium Kas

Kasy fiskalne online w obsłudze i wyglądzie zasadniczo nie różnią się od urządzeń z elektronicznym zapisem kopii. Wymagają jednak stałego połączenia z siecią teleinformatyczną (lub okresowego, po uzyskaniu zgody Naczelnika Urzędu Skarbowego). Na bieżąco wysyłają dane o transakcjach i zdarzeniach do Centralnego Repozytorium Kas (CRK).

Rejestr ten gromadzi przede wszystkim dane z paragonów – jaki towar lub usługa, kiedy i za ile zostały sprzedane, a także dane o zdarzeniach. Wśród takich zdarzeń można wymienić m.in. fiskalizację kasy, zmianę stawek podatku, zmianę adresu punktu sprzedaży czy wykonanie okresowego przeglądu technicznego.

Centralny Rejestr Kas gromadzi dane w celach analitycznych i kontrolnych. W założeniu ma przeciwdziałać poważnym, zamierzonym nadużyciom podatkowym. Systemem tym zarządza Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Dane może udostępniać urzędom skarbowym, urzędom celno-skarbowym, Ministrowi Finansów oraz reprezentantom izb administracji skarbowej.

Współpraca z drukarkami online w programie Faktura VAT 2023

Drukarka fiskalna to wariant kasy rejestrującej, której obsługa odbywa się z poziomu oprogramowania do zarządzania sprzedażą. Program Faktura VAT 2023 współpracuje z wieloma drukarkami fiskalnymi, wiodących marek takich jak Posnet, Novitus czy Elzab.

Aby skonfigurować drukarkę fiskalną w programie, z zakładek górnych wybierz „Ustawienia” -> „Konfiguracja programu”. W uzyskanym oknie w lewym menu wybierz „Drukarka fiskalna” -> „Status”. W tym miejscu ustawisz model drukarki i skonfigurujesz jej dane.

Możesz też m.in. ustawić stawki VAT i zainstalować bibliotekę oraz ustawić dane dotyczące raportów okresowych.

Udostępnij ten artykuł
Anna Kruk
Anna Kruk
Artykuły: 33

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *