Faktura bez vat
Podatnicy zwolnieni z VAT mogą wystawiać faktury lub rachunki. Przy czym obecnie nie ma już znaczenia nazwa dokumentu sprzedaży – liczą się dane, które się w nim znajdują. Sprawdź, co powinna zawierać faktura VAT bez VAT, kiedy nieVAT-owiec obowiązkowo musi ją wystawić i w jakim terminie to zrobić. Dowiedz się też, jak w prosty sposób wystawić dokument w programie Faktura VAT 2020.
Faktura podatnika zwolnionego
Zwolnienie podmiotowe z VAT przysługuje przedsiębiorcom, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 200.000 zł. Zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, dotyczy to zarówno podatników kontynuujących działalność, jak i tych, którzy rozpoczynają ją w tracie roku. Przy czym w tym drugim przypadku należy wziąć pod uwagę przewidywaną wartość sprzedaży, liczoną w proporcji do okresu prowadzenia działalności.
Zwolnienie z VAT przysługuje także ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Czynności podlegające zwolnieniu przedmiotowemu z VAT zostały wymienione w art. 43 ust. 1 ustawy. Z możliwości tej korzysta wielu podatników – wiąże się z nią m.in. mniejsza ilość formalności i obowiązków. Zwolnieni z VAT nie muszą m.in. wysyłać plików JPK_V7.
Zgodnie z art. 106b ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik zwolniony z VAT nie ma obowiązku wystawiania faktur. Wyjątkiem jest sytuacja, w której z żądaniem takim wyjdzie nabywca – ma do tego prawo przez 3 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiła dostawa towaru lub świadczenie usługi.
Faktura VAT bez VAT – jakie dane zawiera
Zakres obowiązkowych danych, jakie powinny znaleźć się na fakturze podatnika korzystającego ze zwolnienia z VAT, różni się w zależności od rodzaju i podstawy zwolnienia.
Faktura podatnika zwolnionego z VAT podmiotowo powinna zawierać:
- datę wystawienia,
- kolejny numer przy zachowaniu ciągłości numeracji,
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług, a także ich adresy,
- wskazanie nazwy lub rodzaju towaru/usługi,
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- jednostkową cenę towarów lub usług,
- kwotę należności ogółem.
Faktura podatnika zwolnionego z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy powinna zawierać:
- datę wystawienia,
- kolejny numer, nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
- imiona i nazwiska lub nazwę podatnika, a także nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku,
- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi,
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- jednostkową cenę towarów lub usług,
- kwoty wszelkich rabatów, w tym za wcześniejsze otrzymanie należności, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,
- kwotę należności ogółem.
- przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku (nie dotyczy usług wymieniony w art. 43 ust. 1 pkt 7 i 37-41 ustawy)
Podatnik zwolniony z VAT podmiotowo, na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy, może podać na fakturze podstawę zwolnienia, jednak nie jest to obowiązkowe.
Termin wystawienia faktury
Podatników korzystających ze zwolnienia z VAT obowiązują takie same terminy, co czynnych podatników VAT. Faktura VAT bez VAT co do zasady powinna być wystawiona do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w który nastąpiła dostawa towaru lub świadczenie usług.
Wystawianie faktur bez VAT w programie Faktura VAT 2020
Program Faktura VAT 2020 został przystosowany zarówno do potrzeb czynnych podatników VAT, jak i przedsiębiorców korzystających ze zwolnień z tego podatku. Wystawienie faktury VAT bez VAT jest w tym systemie bardzo proste. Aby rozpocząć edycję, z menu głównego wybieramy „Nowy dokument” -> „Sprzedaży”. Otwiera się okno, w którym klikamy ikonę „Faktura”. Następnie w ostatniej pozycji z listy po prawej zaznaczamy „Podatnik zwolniony z VAT” i wciskamy OK.

Uzyskujemy praktyczny edytor, w którym ustawiamy parametry faktury, dane o firmach, towarach i usługach. Program nie naliczy automatycznie stawek VAT.

Podgląd wszystkich wystawionych dokumentów sprzedaży uzyskamy po kliknięciu na ikonę „Lista dokumentów” w górnym menu programu Faktura VAT 2020.
